skip to Main Content

IMATE PITANJA ZA NAS?

Kontaktirajte nas

Konsultujte se o svim vidovima osiguranja i zatražite najbolju ponudu za Vas

    Biometrija i sajber bezbednost

    Sajber bezbednost svakodevno napreduje – što je i očekivano za oblast toliko blisko vezanu za napredak tehnologije. U nastojanju da se spreče svi mogući sajber rizici koji mogu izazvati “potres” u redovnom poslovanju neke organizacije, koriste se najmodernije tehnologije i napredni pristupi. U poslednje vreme od svih njih se ističe biometrija, koja nije nova u svetu sajber bezbednosti, ali čije je polje primene sve šire. Šta je tačno biometrija i koje je njeno mesto u sajber bezbednosti? Odgovori su u nastavku.

    Šta je biometrija?

    Biometrija nije nova reč, ali se sve više spominje u kontekstu zaštite podataka. Šta ona zapravo predstavlja? Biometrija je pojam koji se odnosi na upotrebu fizičkih ili bihejvioralnih karakteristika, jedinstvenih za svakog pojedinca, u svrhu njegove identifikacije. Ove osobine uključuju otiske prstiju, facijalne karakteristike i osobenosti, glas, skenirane prikaze retine i dužice oka, pa čak i ritam kucanja na tastaturi. 

    Za razliku od šifara i tokena koji se koriste u svrhu identifikacije, a koji se lako mogu ukrasti ili iznuditi, biometrija je ograničena na pojedinca i ne može se prenositi, što je čini teškom za kopiranje.

    3 glavne vrste biometrije

    Da bismo bolje shvatili kako ova tehnologija funkciniše i kako se koristi u svrhu sajber zaštite, treba da znamo koje vrste biometrije postoje. 

    Postoji tri glavna tipa:

    1. Biološka biometrija – ovaj tip biometrije koristi karakteristike osobe na genetičkom i molekularnom nivou. Primeri su identifikacija pomoću DNK i krvi, koje se dobijaju putem uzorka.
    2. Morfološka biometrija – uključuje strukturu našeg tela i njegove fizičke karakteristike. Ovde se “Koriste” oči, otisci prstiju, ili recimo oblik lica koji se mapira za upotrebu na bezbednosnim skenerima.
    3. Bihejvioralna biometrija – bazira se na jedinstvenim “šablonima” koje svaka osoba ima i koristi. Na primer, način na koji hodamo, pričamo, ili kucamo može biti osnova za našu identifikaciju, ukoliko se oni isprate i zabeleže.

    Izvor: Kaspersky

    Biometrija i sajber bezbednost: Gde prestaje čovek, a gde počinje sajber?

    U poslednje vreme, biometrijske tehnologije su umnogome dobile na značaju i popularnosti u domenu sajber bezbednosti. One su sigurnije i pogodnije za primenu u poređenju sa nekim tradicionalnijim metdama autentifikacije, koje se sada već lako “provaljuju” od strane hakera. 

    Upotrebom jedinstvenih fizičkih ili bihejvioralnih osobina pojedinaca, organizacije mogu precizno utvrditi identitet, i odobriti ili odbiti pristup određenim podacima ili fizičkim lokacijama.

    Biometrija

    Glavne prednosti biometrijske autentifikacije

    Biometrijska autentifikacija ima brojne prednosti, od kojih izdvajamo:

    #1 Viši nivo bezbednosti

    S obzirom da je reč o osobenostima koje su jedinstvene za svaku osobu, neautorizovana upotreba i kopiranje ovih podataka u svrhu sticanja osetljiviih i zaštićenih informacija je gotovo nemoguća. Čak i kada biometirjski podatak uspe da se iskopira, ne može se efikasno upotrebiti bez prisustva same osobe.

    #2 Lakoća upotrebe za korisnike

    Pogodnost za korisnike je velika – za razliku od upotrebe šifara ili PIN-ova koji se mogu zaboraviti ili izgubiti, biometrijski podaci su prirodno “vezani” za osobu, i uvek su uz nju. Korisničko iskustvo je znantno bolje prilikom upotrebe ovog vida autentifikacije.

    #3 Prevencija prevare

    Biometrija je prilično pouzdan način za prevenciju prevara. Vezivanjem dozvola pristupa za karakteristike jedinstvene pojedincu, organizacija može znatno smanjiti broj potencijalnih prevarnih radnji.

    Biometrijske metode zaštite nisu savršene, pa se najčešće kombinuju sa nekim drugim vidovima sajber bezbednosti, kako bi se “zatvorio čitav krug”, i minimalizovala mogućnost sajber napada i krađe podataka. Tu najpre mislimo na multifaktornu autentifikaciju.

    Sada kada znamo na koje načine se štitimo od sajber kriminala “na licu mesta”, vreme je da vratimo malo unazad – na preventivne mere zaštite. U ovom kontekstu, ne možemo a da ne spomenemo sajber osiguranje.

    Sajber osiguranje – dodatna prevencija, ili neophodnost?

    Sajber osguranje omogućuje da nadoknadite finansijsku štetu od pojave različitih tipova sajber kriminala, osnosno da pokrijete neplanirane izdatke nastale usled krađe podataka. To su troškovi za nadoknadu štete klijentima, ili oni nastali usled parničnog postupka protiv vaše organizacije, a koji se mogu javiti usled nezadovoljstva svih onih čiji su podaci ugroženi sajber napadom.

    Ova polisa je standard za kompanije koje posluju u IT sferi, ali od nedavno se lista organizacija širi i na one u drugim industrijama. Od sajber napada više niko nije bezbedan, a polisa sajber osiguranja je najbolja preventiva, izuzev samih internih sajber bezbednosnih mera, koju možete imati.

    Zabrinuti ste zbog svih sajber pretnji koje svakodnevno vrebaju? Sajber osiguranje je pravi izbor za vas. Zaštitite vaš biznis i ne mislite na izazove – kontaktirajte naš tim i mi ćemo za vas pripremiti polisu sajber osiguranje potpuno prilagođenu potrebama vaše organizacije.

    Back To Top