Sajber kriminal je toliko uznapredovao da može da probija razne barijere i tipove odbrane. Međutim, šta kada imamo mehanizme zaštite koji nisu generički, već prilagođeni svakom korisniku posebno u vidu autentifikacije? Ili još bolje – šta kada postoji kombinacija ovih mehanizama? Evo koliki je zapravo značaj autentifikacije korisnika za sajber bezbednost.
Da li smo zaista sigurni koliko misimo da jesmo?
U našem ranijem tekstu o multifaktornoj autentifikaciji već smo dali definiciju i opšte karatkeristike ovog vida zaštita. Ono što je važno da znamo pre nego što krenemo u dalju analizu je sledeća činjenica: infrastruktura sajber bezbednosti je jaka onoliko koliko je jaka njena najslabija karika.
Živimo u doba kada mnogi zaposleni rade sa udaljenih mesta, van sedišta korporacija, i imaju širok pristup čak i najpoverljivijim podacima. Bilo da je reč o pristupu “oblaku” (cloud), ili korišćenja virtuelnih privatnih mreža (VPN), ovakav rad nije toliko siguran koliko deluje. Prema istraživanjima, 95% stručnjaka za sajber bezbednost se suočava sa sve većim IT izazovima od kad sve više ljudi radi van kancelarije
Kritična uloga multifaktorne autentifikacije
Već znamo da multifaktorna autentifikacija predstavlja upotebu bar još jednog načina autentifikacije korisnika, izuzev lozinke, kada on pristupa mreži. Najčešća metoda ovakve duple zaštite je jednokratna lozinka, koja predstavlja svojevrsni token koji se šalje korisnicima. Ako je prva linija odbrane probije (šifra), druga linija će predstavljati dodatnu prepreku. To je značaj multifaktorne autentifikacije.
Postoje prognoze da će se globalno tržište ovog načina zaštite znatno rasti u periodu do 2025. godine, i to po stopi od 14% godišnje. Takođe, sve je duža lista industrija koja primenjuje ovakve provere. Primer za to su bankarski sektor i sektor finansijskih usluga koji je sve više koriste, ali ima primer i za industrije kao što su zdravstvo, maloprodaja i IoT.
Biometrijske, i ostale metode multifaktorne autentifikacije
Kako je tehnologija napredovala, tako su se pojavljivale i neke napredne metode multifaktorne autentifikacije, koje koriste biometrijska rešenja. Ona rade sa velikom preciznošću, i zato su veoma tražene od strane velikih organizacija, kako bi im garantovale veću zaštitu. U periodu od 2018. do 2023. godine ova oblast je zabeležila veliki rast, čime je i doprinelo masovno usvajanje njenih tehnologija kao što su: mobilna biometrija, 3D senzori i biometrija u zdravstvu. Ova “autentifikacija bez šifre” je jedan od najvećih trendova u sajber bezbednosti još od 2020. godine, čemu doprinosi tražnja za ovim rešenjima, dostupnost tehnologije i nova hardverska rešenja.
Nakon ove analize možemo reći da je najvažnije ostati u toku sa trendovima u sajber bezbednosti. Multifaktorna autentifikacija postoji (i koristi se) već godinama, ali nove tehnologije omogućavaju primenu nekih novih metoda, i zaštita postaje lakša i sveobuhvatnija. Da bismo zaista uvideli značaj autentifikacije korisnika, potrebno je sagledati je kao “kariku u lancu” sajber bezbednosti.
Poslednja instanca zaštite od sajber kriminala jeste, i uvek treba da bude sajber osiguranje. Ukoliko dođe do krađe podataka, već je kasno da razmišljate o zaštiti, i treba da pronađete način kako da sanirate štetu najbezbolnije moguće. Iz tog razloga, potrebno je na vreme kupiti adekvatnu polisu sajber osiguranja, koja može pokriti nepredviđene finanansijske troškove u ovom slučaju.
Ukoliko vas interesuje koje su sve mogućnosti sajber osiguranja, i kako ono može pomoći vašem biznisu u slučaju različitih tipova sajber kriminala, kontaktirajte naš tim i mi ćemo odgovoriti na sva vaša pitanja.